sobota, 12 kwietnia 2014

Web Gallery of Art czyli o ilustracjach z historii sztuki - dla maturzystów, studentów i innych zainteresowanych





        Dzisiejszy post będzie poświęcony stronie internetowej: Web Gallery of Art. Moim zdaniem najbardziej przydatna jest do wyszukiwania malarstwa, rzeźb, grafik i rysunków. Obejmuje dzieła europejskie od średniowiecza do współczesności (1000-1900). Łącznie prawie 34 000 ilustracji.


źródło
  
   Korzystanie z tej strony jest naprawdę intuicyjne. Na dole witryny  znajduję się wyszukiwarka. Szukać możemy po autorze, tytule, okresie czasu czy technice wykonania. W innym miejscu, jeżeli potrzebujemy, znajdują się bardziej zaawansowane funkcje wyszukiwania. Na WGA znajdują się również  wątki tematyczne, słowniczek, bibliografia, baza danych i wiele innych. 


źródło
       
źródło
źródło

       Osobiście uważam, że najczęściej wpisuje się po prostu nazwisko autora lub tytuł/temat (np. Zwiastowanie). W rezultacie wyświetlają nam się najczęściej dziesiątki kart z ilustracjami bardzo dobrej jakości z pełnym opisem (autor, tytuł, technika, wymiary, daty wykonania lub życia artysty, miejsce przechowywania). Wyniki uszeregowane są alfabetycznie. W bardzo krótkim czasie znajdujemy to co nas interesuje. Ja jednak bardzo lubiłam na studiach właśnie szukając tylko jednego czy dwóch obrazów danego artysty móc zobaczyć większość jego znanych dzieł. Wtedy zupełnie inaczej patrzy się na jego prace. Możne też znaleźć tak wiele "perełek" i ciekawostek. Dodatkowo mamy często dostęp do biografii artysty, prac podzielonych na konkretne etapy jego życia czy możliwość wyświetlenia wszystkich dzieł z danego miejsca (np. kaplicy czy kościoła).
   
      Strona ma oczywiście i minusy. Mianowicie kolory dzieł czasami zbyt ciemne mogą nam nie zawsze do końca odpowiadać. Zdarza się, że na Wikipedii (raczej obcojęzycznej, dokładnie Wikimedia Commons) znajdziemy lepszą kolorystycznie ilustrację. Choć nie zawsze. Poza tym czasem datowanie dzieł może być tutaj błędne (najczęściej te różnice są bardzo małe w granicach kilku lat). Na tej stronie właściwie też nie znajdziemy sztuki polskiej. Tejże możemy szukać w innym miejscu, o którym będzie osobny post.
         Podsumowując strona wręcz niezastąpiona dla maturzysty, studenta i historyka sztuki. Także dla każdego poszukującego większej ilości materiału ilustracyjnego z zakresu sztuk pięknych. Korzysta się przyjemnie, prosto i szybko. Chyba jedyne dostępne tak łatwo miejsce z zebranymi w jednym miejscu tego typu danymi i to w tak pokaźnej ilości. Szczerze polecam!
Znacie? Korzystacie?




1 komentarz:

  1. I'm personally a big fan of kulturarum blog. Thanks for sharing this post.
    clipping path

    OdpowiedzUsuń