piątek, 11 kwietnia 2014

Via Dolorosa - Droga Krzyżowa




    Via Dolorosa  z łaciny "droga męki/bolesna". Droga ok. 600 metrów jak przeszedł Chrystus po skazaniu przez Piłata na Golgotę, gdzie został ukrzyżowany. Miejsca mimo pozornego zapomnienia zachowane w pamięci i tradycji aż do IV wieku kiedy to Św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego odnalazła krzyż Jezusa. Wtedy powstała świątynia upamiętniająca to miejsce. Rozpoczęły się pielgrzymki. Ludzie przemierzali ciasne uliczki Jerozolimy i odwiedzali Bazylikę.


źródło

        Nabożeństwo Drogi Krzyżowej znane jest od średniowiecza. W XIV wieku franciszkanie objęli opieką Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Rozpoczął się kult "dróg" czyli przejścia drogi jaką pokonał Chrystus od skazania po śmierć na Golgocie. Jerozolima stała się celem licznych pielgrzymek. Stąd nabożeństwo bardzo szybko się rozpowszechniło. To właśnie miejsca Męki i śmierci Zbawiciela były celem pielgrzymów. Zaczęto w Europie zakładać kalwarie czyli pewne założenia przestrzenne, architektoniczne mające przypominać Jerozolimę. 
    Początkowo nie było stałej liczby Stacji Drogi Krzyżowej. Ta została ustalona w obecnej formie w I poł. XVIII wieku. Wtedy też papież zezwolił na zakładanie Dróg Krzyżowych w kościołach przez franciszkanów. Tak powstały obecne w każdym kościele stacje Drogi Krzyżowej (14) rozmieszczone najczęściej w nawach bocznych rozpoczynające się od prawej strony od ołtarza w stronę wejścia do kościoła i przez drugą nawę w stronę ołtarza. Tworzy to kształt litery "U". Ostatnia stacja zawsze znajduje się po lewej stronie ołtarza. Dokładnie jak jak w Bazylice Jerozolimskiej u franciszkanów. Od Kaplicy Marii Magdaleny dookoła świątynie do Grobu Pańskiego.
      Dla zainteresowanych tematem polecam książkę: ks. Jerzy Kopeć, Droga Krzyżowa. Dzieje nabożeństwa i antologia współczesnych tekstów, Poznań 1985.
źródło

źródło

Poniżej zdjęcia Via Dolorosa w Jerozolimie. Na temat Bazyliki Grobu Pańskiego napiszę osobny post.




żródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz