wtorek, 23 września 2014

egzamin maturalny z historii sztuki - jak wygląda? co trzeba wiedzieć?

źródło

Drodzy maturzyści,

najpierw odsyłam po wstępne informacje do CKE,  podstawy programowej nauczania historii sztuki (s. 58) oraz informatora maturalnego. Znajdziecie tutaj wszystkie potrzebne informacje. Polecam sobie wydrukować i przeczytać ze zrozumieniem :) Zwłaszcza podstawę i informator.  . Nawet kilka razy... Zanim się czegoś nauczymy musimy wiedzieć dokładnie czego mamy się nauczyć...

Co musicie wiedzieć o egzaminie? Jak on wygląda?
     Otóż matura z historii sztuki przewidziana jest tylko na poziomie rozszerzonym. Składa się z jednego arkusza. Zdań jest ok. 20. Punktacja podana jest obok każdego z nich. Na rozwiązanie całości macie 180 minut. 
      Zadania w arkuszu egzaminacyjnym podzielone zostały na trzy części odpowiadające wiedzy i umiejętnościom opisanym w podstawie programowej historii sztuki tj. 
  1. wiedza z zakresu historii sztuki, 
  2. umiejętność analizy i interpretacji porównawczej dzieł sztuki,
  3. umiejętność napisania dłuższej, merytorycznej wypowiedzi na temat sztuki.

Pierwsza część będzie sprawdzana poprzez zadania otwarte i zamknięte z bogatym materiałem ilustracyjnym, źródłowym. To chyba najprostsza i najprzyjemniejsza cześć. Trzeba coś nazwać, rozpoznać, podpisać, uzupełnić jakieś informacje czy połączyć pewne wiadomości.


źródło


Druga część to zadania otwarte. Są to opisy, porównania i analizy dzieł sztuki (czy tekstów o sztuce!) lub ich wybranych fragmentów. To już jest trudniejsza część. Trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać, na co zwrócić uwagę. Trzeba to po prostu przećwiczyć.


źródło


Część trzecia to wypracowanie na jeden z wybranych tematów (w arkuszu znajdują się dwa do wyboru). Wbrew pozorom nie jest to takie proste zadanie. Wymaga zarówno wiedzy, umiejętności jak i wprawy.


źródło

       Teraz ponownie odsyłam Was do wspomnianego informatora. Znajduje się tam przykładowy arkusz. Poznacie nie tylko rodzaje zadań, ale również sposób ich oceniania. Warto zwrócić uwagę na to, co jest punktowane i w jaki sposób. Pozwoli Wam to lepiej się przygotować i lepiej zdać maturę. Zacznijcie od tego. Dopiero później radzę zacząć samodzielnie rozwiązywać stare lub przykładowe arkusze maturalne. Trzeba wiedzieć jak odpowiadać. Przede wszystkim krótko i na temat. Inaczej punktów nie będzie. Miejsca z reguły na pisanie dużo nie ma. Mogą to być nawet hasła. Punktowane są tylko poprawne odpowiedzi na zadane pytania. Dlatego nie śpieszcie się tylko czytajcie dokładnie i piszcie na temat :)


      W dalszych postach będę pisała o poszczególnych typach zdań maturalnych, spisie dzieł, które znać trzeba, o tym jak napisać dobra analizę porównawczą i wypracowanie.

Powodzenia!














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz